Malinowe Factory 2020 – podsumowanie

W roku 2020 byliśmy jedną z firm, które wzięły udział w kolejnej już edycji projektu Malinowe Factory. Prowadziliśmy doświadczenia w zakresie żywienia i biostymulacji rozwoju roślin. Udział w doświadczeniach prowadzonych w gospodarstwie dr Pawła Krawca w tym roku pozwolił nam na zmodyfikowanie niektórych zaleceń, a także na potwierdzenie wyników uzyskanych w poprzednich sezonach. Relację z magazynu Jagodnik można przeczytać poniżej:

Bioup® – potężny biostymulator na trudne warunki uprawy i nie tylko

Bioup® w swym składzie zawiera cynk (1,6%) i bor (0,5%). Dodatkowo znajdują się w nim fitohormony oraz egzoenzymy nowej generacji, wspomagających harmonijny i zbilansowany wzrost roślin. Efekt, którego możemy się spodziewać po zastosowaniu produktu, to większy plon, większe owoce. Szczególnie polecam stosować ten produkt w przypadku wystąpienia stresów abiotycznych, takich jak np. przymrozki czy gradobicia. Po stosowaniu Bioup® w takich sytuacjach wzrost plonu w zeszłym roku wyniósł 25%. Doświadczenie zrealizowaliśmy także w kwaterze borówkowej. Tam po jednokrotnym zabiegu wzrost plonu wyniósł 12%. Zalecam też zabieg tuż przed lub zaraz po kwitnieniu. Aplikacja preparatu w tym okresie wpłynie na namnażanie się komórek w owocach. Kolejna aplikacja powinna zostać wykonana 10-20 dni później. Bioup® to amerykański produkt o bardzo dużych możliwościach, którego stosowanie opłaci się – mówił w Karczmiskach J. Szałas.

Grow More® – kompleksowe odżywienie roślin

Stosowanie Bioup® pociąga konieczność intensyfikacji odżywiania roślin. Rekomendujemy stosowanie innego importowanego z USA i tam workowanego produktu – Grow More®. Nawóz w swym składzie zawiera katalog mikroelementów obejmujących żelazo (0,2%), mangan (0,1%), cynk (0,05%), miedź (0,05%), bor (0,01%) i molibden (0,005%). Produkt ten zawiera jednak także kilka innych substancji wykazujących silne działanie biostymulujące. Dodatki te sprawiają, że składniki są szybko pobierane przez rośliny. Produkt może być aplikowany przez systemy fertygacyjne a także nalistnie. – wyjaśnia J. Szałas.

HortiCaltech – poprawa mobilności wapnia w roślinach

Aplikacja HortiCaltech nie tylko pozwala na dostarczenie roślinom azotu, wapnia i cynku, ale także polepsza pobieranie drugiego z wymienionych pierwiastków z gleby, gdzie dostarczony był przez inne produkty. Ten produkt także można aplikować poprzez oprysk lub przez taśmy czy linie kroplujące. Badaliśmy nie tylko jędrność owoców, ale także ich zachowanie w obrocie handlowym. Okazuje się, że lepiej się przechowywały, mniejszy odsetek owoców porażany był pleśnią, nawet w dłuższym okresie od zbiorów. Produkt warto stosować więc między zbiorami, aby uzyskiwanemu plonowi zapewnić odpowiednio długi shelf-life – mówił J. Szałas z gospodarstwie Pawła Krawca podczas finałowego spotkania projektu Malinowe Factory 2020.

Całe wystąpienie podczas finału projktu jest dostępne pod linkiem:

Tekst oryginalny można znaleźć w serwisie Jagodnik.pl pod linkiem:

 

Wróć
do najnowszych artykułów